Klienci coraz częściej wybierają punkty samoobsługowe. Skąd ich popularność?

Klienci coraz częściej wybierają punkty samoobsługowe. Skąd ich popularność?

Dane przedstawione ostatnimi czasy przez ekspertów z branż IT oraz szeroko pojętego marketingu jasno pokazują, że konsumenci wyrażają nieprzerwanie rosnące zainteresowanie punktami samoobsługowymi, dzięki którym są oni w stanie zrealizować usługę bądź otrzymać towar bez jednoczesnego kontaktu z personelem zatrudnionym w danym obiekcie.

Skąd wzięła się ich popularność?

Przede wszystkim powiedzieć trzeba, że urządzenia takie jak kiosk samoobsługowy pozwoliły wielu konsumentom w sposób dość bezproblemowy przejść okres pandemiczny, kiedy to kontakty z drugim człowiekiem były znacznie utrudnione bądź też niemożliwe.

Wirtualny asystent

To właśnie zastosowanie tego typu rozwiązań umożliwiło składanie zamówień w restauracjach, dokonywanie opłat za miejsca parkingowe, bilety, czy też wstęp do obiektów o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym, jak również – uzyskiwanie niezbędnych informacji podczas podróżowania po nieznanych zakamarkach naszego kraju. Kiosk samoobsługowy jest rozwiązaniem technologicznym coraz częściej wpisującym się w naszą przestrzeń miejską, głównie z uwagi na swoją niezwykłą wręcz uniwersalność.

Może on bowiem pełnić rolę fakturomatu, biletomatu, wirtualnego asystenta, narzędzia wspomagającego dokonywanie zakupów, jak również – punktu w którym zameldujemy się lub wymeldujemy odwiedzając hotel, pensjonat lub hostel.

Technologia dotykowa

Większość tego typu urządzeń bazuje na wykorzystaniu technologii dotykowej, która jest nam doskonale znana i została spopularyzowana wraz z rozwojem telefonów komórkowych nowej generacji.

W większości przypadków zadbano także, aby obsługiwany przez nie interfejs był prosty do zrozumienia, przejrzysty, jak również przyjazny dla użytkownika. Ogromnym krokiem naprzód jeżeli chodzi o ich rozpowszechnienie było zastosowanie specjalnych ekranów z powłoką antyrefleksyjną, która sprawia, że treści wyświetlane przez kiosk są w pełni czytelne niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych panujących w jego otoczeniu. Urządzenia te cechuje także bardzo duża żywotność, a wszystko to dzięki zamknięciu elektronicznego serca w obudowie, która legitymuje się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych.

Punkty samoobsługowe

Punkt samoobsługowy mający formę kiosku samoobsługowego to także możliwość dokładniejszego zaznajomienia się z ofertą danej firmy lub przedsiębiorstwa oraz zrealizowania usługi bez konieczności wystawania w długich kolejkach. Brak rozpraszaczy pozwala w pełniejszym stopniu wejść w interakcję z prezentowanymi materiałami, co w przypadku treści stricte marketingowych przekłada się jednocześnie na ich lepsze, pełniejsze przyswojenie przez odbiorcę.

Uważamy, że wszystkie wymienione powyżej zalety opisywanego dziś rozwiązania sprawią, że kioski samoobsługowe w najbliższych latach przestaną być nowinką technologiczną lub ciekawym gadżetem, a na stałe wpiszą się w nasze przestrzenie miejskie, pozwalając znacznie ułatwić nam zakupy, zlecanie usług lub też realizację codziennych sprawunków. Nie możemy się wręcz doczekać, aż przyszłość rodem z filmów science-fiction stanie się naszą ogólnie akceptowaną rzeczywistością!